Кошничката е празна!
Најпродавани

Bianchi Aria Campagnolo Centaur 11sp

Bianchi Aria Campagnolo Centaur 11sp
Бренд: Bianchi
Код на производот: Bianchi
Достапност: 1
167,000ден.

Достапни опции


* Друмски велосипеди - големини::

 
   - ИЛИ -   

Ариа е модел посветен на брзината: како за друмски натпревари, така и за триатлони од пократки дистанци - со крута рамка, наменета за високи перформанси!

Ова е аеро модел, кој е совршен партнер за Вашите друмски предизвици. Целта во неговото создавање кај Бјанки беше да се добие велосипед со високи аеродинамични перформанси на целиот систем: рам+вилушка! 
Ова е постигнато по долго истражување на моделот во воздушни тунели, како и совети и партнерство со професионалните возачи кои ги користат моделите на Бјанки. 

Аеродинамиката зависи секако не само од аеродинамичноста на велосипедот, туку и од аеродинамичната положба на телото на возачот. Последново се постигнува многу лесно на Ариа-та, благодарение на постигнатата геометрија на рамот и вилушката, со што возачот лесно се поставува во идеална „перформанс“ позиција!

Спецификација:

Рам: ARIA CARBON, компатибилност со механички и електронски менувачки системи, пресфит 86,5X41MM BB, гарнитура 1.1/4"-1.1/8", интегрирана стега за колче
Вилушка: BIANCHI FULL CARBON AERO 1.1/4">1.1/8"
Гарнитура: FSA ORBIT C-33, NO.44E, 1.1/8">1.1/4"
Шифтери: CAMPAGNOLO CENTAUR 2X11SP
Заден менувач: CAMPAGNOLO CENTAUR 11SP
Преден менувач: CAMPAGNOLO CENTAUR 2x11SP
Пренос: CAMPAGNOLO CENTAUR 52X36T, должина на курбла: 170MM
Ланец: CAMPAGNOLO CENTAUR 11SP
Касета: CAMPAGNOLO CENTAUR 11SP, 11–12–13–14–15–17–19–21–23–26–29
Кочници: CAMPAGNOLO CENTAUR
Гуми: VITTORIA ZAFFIRO PRO V 700X25
Стем: REPARTO CORSE 3D FORGED алу 6061, рајз -8°, 1.1/8", должина: 110MM
Волан: REPARTO CORSE AERO , алу 6061 диам. 31,8MM, рич 74MM, дроп 116MM, ширина: 420MM
Трака: LA SPIRALE RIBBON CORK
Колче: ARIA FULL CARBON AERO, со можност за подесување на растојание +/- 35MM; должина: 350MM
Седло: Prologo Akero
 

За BIANCHI

BIANCHI (Бјанки) е најстариот производител на велосипеди во светот, започнувајќи ја својата мисија во далечната 1885 година – со непрекинати иновации и пасија за постојан развој на велосипедизмот во овие повеќе од 130 години! 
Сосема на кратко, Ви претставуваме дел од историјата на оваа компанија:

1885 - 1900
Младиот Едоардо Бјанки, отворајќи ја својата прва продавница во Милано, во 1885 година, почнува да работи на својата прва замисла: да го намали диаметарот на предното тркало (доведувајќи го што поблиску до големина на задното), да го избалансира „празниот од“ во движењето, воведувајќи ланец за придвижување и да ја симне висината на педалите. Со тоа тој  започнува со производство на првиот „модерен“ велосипед - безбеден велосипед за кој не се потребни „акробатски“ способности за негово возење и управување. Во 1888 година, Бјанки го произведува првиот велосипед со гуми на тркалата, а во 1895 година, по покана на Кралицата Маргарита, тој во кралскиот дворец го претставува првиот дамски велосипед. Веќе во 1899 година пак, Бјанки преку својот професионален тим, го постигнува и првиот спортски успех, кога Џовани Томасели победува на Гран Прито во Париз.

1900 - 1920
Вo 1913 година, Бјанки ја претставува најновата иновација: предна кочница во системот за кочење, а во 1915 година, произведен е велосипед за потребите на армијата: опремен со пошироки гуми од дотогаш вообичаените, рам на расклопување и со двојна амортизација. Ова е практично првиот планински велосипед со двојна амортизација – претходник на сите модерни верзии, а користен од војската во нивните акции од Алпите до пустините во Африка.

Во децениите што следуваат, Бјанки во конктинуитет, од година во година го „тресе“ светот на велосипедизмот, како со своите модели и иновации, така и на спортски план, во друмскиот и планинскиот велосипедизам, каде возачи во тимовите возејќи ги моделите на Бјанки победуваат неколкукратно на Светски првенства (пример: во друмски велосипедизам уште во 1953та година, а планински во 1991 година), Еворпски првенства, Олимпијади (пример: во планински велосипедизам во 1994 година), големи класици (пример: на Милано-Сан Ремо трката победа уште во 1914 година / повеќе од 15 победи во историјата), најголемите друмски трки (примери: на Џиро победа уште во 1911 година/ 8 победи во историјата; двајца возачи со победи на Џиро и Тур во иста година – Фаусто Копи и Марко Пантани...) итн, итн.

И денес, со пасија која не е стивната, Бјанки нуди пред се’ голема палета на модели – за сечии потреби и перформанси. Ви стоиме на располагање за совет околу избор на моделот кој би Ви бил потребен: info@outdoor.mk!

Одберете и Вие – Бјанки!
Одберете и Вие – 135 години италијанска традиција и пасија во велосипедизмот!

Оцени го производот

Вашето име:


Коментар: Забелешка: HTML код не се парсира!

Оценка: Ниска оцена           Висока оцена

Внесете го кодот во полето подолу:Клучни зборови: bianchi, aria, campagnolo, centaur