Кошничката е празна!
Најпродавани

Bianchi Magma 9.1 (29")

Bianchi Magma 9.1 (29")
Бренд: Bianchi
Код на производот: Bianchi
Достапност: 1
43,900ден.

Достапни опции


* Големина:

 
   - ИЛИ -   

Одберете и Вие - Бјанки!
Одберете и Вие - повеќе од 130 години италијанска традиција и пасија во велосипедизмот!

Овој модел во моментов го имаме само во M големина.

Спецификација:

Рам   Magma 29" alu, 1.1/8", внатрешно спроведување на кабли
Амортизер SR Suntour XCR32 RL-R DS 29" 100mm
Гарнитура Fsa TH888
Шифтери Shimano SL-M3000 2x9sp
Заден менувач  Shimano DEORE RDM592 SGS Shadow Design 9sp
Преден менувач Shimano FD-M4020-D
Пренос Shimano FC-MT210-B2, 36/22T, курбла: 170mm за С и М големини, 175mm за Л и ХЛ големини
Средна осовина Shimano SM-BB52
Ланец Kmc HV900 9sp
Касета Shimano HG200-9, 11-13-15-17-20-23-26-30-36T
Кочници Shimano BR-MT200 (хидраулични диск кочници!!!
Тркала AlexRims DP2.5
Задна главина Formula FH-MT200-B
Предна главина Formula CL-1420
Гуми Kenda Honey Badger XC 29x2.20
Стем  Tec Obvius 3D forged alloy 6061 anodized sandblasted, +/-7°, 1.1/8", диам. 31.8мм,
Волан Tec Obvius flat DB Alloy 6061-T6, ширина 720mm, диам. 31,8mm
Грипови T-one T-GP48B
Колче Tec Obvius Al2014, диам. 27.2мм, 20mm „ситбек“
Седло Tec Rector
Ротор Shimano SM-RT10, 160mm front & rear, Center Lock

За BIANCHI

BIANCHI (Бјанки) е најстариот производител на велосипеди во светот, започнувајќи ја својата мисија во далечната 1885 година – со непрекинати иновации и пасија за постојан развој на велосипедизмот во овие повеќе од 130 години! 
Сосема на кратко, Ви претставуваме дел од историјата на оваа компанија:

1885 - 1900
Младиот Едоардо Бјанки, отворајќи ја својата прва продавница во Милано, во 1885 година, почнува да работи на својата прва замисла: да го намали диаметарот на предното тркало (доведувајќи го што поблиску до големина на задното), да го избалансира „празниот од“ во движењето, воведувајќи ланец за придвижување и да ја симне висината на педалите. Со тоа тој  започнува со производство на првиот „модерен“ велосипед - безбеден велосипед за кој не се потребни „акробатски“ способности за негово возење и управување. Во 1888 година, Бјанки го произведува првиот велосипед со гуми на тркалата, а во 1895 година, по покана на Кралицата Маргарита, тој во кралскиот дворец го претставува првиот дамски велосипед. Веќе во 1899 година пак, Бјанки преку својот професионален тим, го постигнува и првиот спортски успех, кога Џовани Томасели победува на Гран Прито во Париз.

1900 - 1920
Вo 1913 година, Бјанки ја претставува најновата иновација: предна кочница во системот за кочење, а во 1915 година, произведен е велосипед за потребите на армијата: опремен со пошироки гуми од дотогаш вообичаените, рам на расклопување и со двојна амортизација. Ова е практично првиот планински велосипед со двојна амортизација – претходник на сите модерни верзии, а користен од војската во нивните акции од Алпите до пустините во Африка.

Во децениите што следуваат, Бјанки во конктинуитет, од година во година го „тресе“ светот на велосипедизмот, како со своите модели и иновации, така и на спортски план, во друмскиот и планинскиот велосипедизам, каде возачи во тимовите возејќи ги моделите на Бјанки победуваат неколкукратно на Светски првенства (пример: во друмски велосипедизам уште во 1953та година, а планински во 1991 година), Еворпски првенства, Олимпијади (пример: во планински велосипедизам во 1994 година), големи класици (пример: на Милано-Сан Ремо трката победа уште во 1914 година / повеќе од 15 победи во историјата), најголемите друмски трки (примери: на Џиро победа уште во 1911 година/ 8 победи во историјата; двајца возачи со победи на Џиро и Тур во иста година – Фаусто Копи и Марко Пантани...) итн, итн.

И денес, со пасија која не е стивната, Бјанки нуди пред се’ голема палета на модели – за сечии потреби и перформанси. Ви стоиме на располагање за совет околу избор на моделот кој би Ви бил потребен: info@outdoor.mk!

Одберете и Вие – Бјанки!
Одберете и Вие – повеќе од 130 години италијанска традиција и пасија во велосипедизмот!

Оцени го производот

Вашето име:


Коментар: Забелешка: HTML код не се парсира!

Оценка: Ниска оцена           Висока оцена

Внесете го кодот во полето подолу:Клучни зборови: bianchi magma