Кошничката е празна!
Најпродавани

2019 Bianchi Spillo Rubino Deluxe

2019 Bianchi Spillo Rubino Deluxe
Бренд: Bianchi
Код на производот: Bianchi
Достапност: 10
30,000ден.

Достапни опции


* Големина:

 
   - ИЛИ -   

Одберете и Вие – Бјанки!
Одберете и Вие – повеќе од 130 години италијанска традиција и пасија во велосипедизмот!


Спецификација:
Рам  Spillo Rubino Lady Alu, tubo sterzo 1.1/8", misure 43-47-51cm
Вилушка  Bianchi Steel, 1.1/8"
Гарнитура  Steel 1.1/8"
Шифтери  Shimano ST-EF500 3x7sp
Заден менувач  Shimano RD-TY500 7sp
Преден менувач  Shimano FD-TY500
Пренос  Steel 48x38x28T
Средна осовина  Bsa 68mm L:127mm
Ланец  KMC Z51 7sp
Касета  Shimano TZ500 7sp 14-28T
Тркала  Freeway, Aluminium double wall
задна главина  алуминиум, 36h
Предна главина  алуминиум, 36h
Гуми  Chaoyang 700x35c
Стем  алуминиум/подесувачки, екст: 90mm, диам: 25.4mm
Волан  алуминиум, должина 590mm, диам. 25,4 mm
Колче  алуминиум, долж.350mm, диам. 27.2mm
Седло  Selle Royal Rio
Преден и заден багажник - предниот со пружина
Предно светло  Spanninga Illico
Задно светло  Basta Spark Red

За BIANCHI

BIANCHI (Бјанки) е најстариот производител на велосипеди во светот, започнувајќи ја својата мисија во далечната 1885 година – со непрекинати иновации и пасија за постојан развој на велосипедизмот во овие повеќе од 130 години! 
Сосема на кратко, Ви претставуваме дел од историјата на оваа компанија:

1885 - 1900
Младиот Едоардо Бјанки, отворајќи ја својата прва продавница во Милано, во 1885 година, почнува да работи на својата прва замисла: да го намали диаметарот на предното тркало (доведувајќи го што поблиску до големина на задното), да го избалансира „празниот од“ во движењето, воведувајќи ланец за придвижување и да ја симне висината на педалите. Со тоа тој  започнува со производство на првиот „модерен“ велосипед - безбеден велосипед за кој не се потребни „акробатски“ способности за негово возење и управување. Во 1888 година, Бјанки го произведува првиот велосипед со гуми на тркалата, а во 1895 година, по покана на Кралицата Маргарита, тој во кралскиот дворец го претставува првиот дамски велосипед. Веќе во 1899 година пак, Бјанки преку својот професионален тим, го постигнува и првиот спортски успех, кога Џовани Томасели победува на Гран Прито во Париз.

1900 - 1920
Вo 1913 година, Бјанки ја претставува најновата иновација: предна кочница во системот за кочење, а во 1915 година, произведен е велосипед за потребите на армијата: опремен со пошироки гуми од дотогаш вообичаените, рам на расклопување и со двојна амортизација. Ова е практично првиот планински велосипед со двојна амортизација – претходник на сите модерни верзии, а користен од војската во нивните акции од Алпите до пустините во Африка.

Во децениите што следуваат, Бјанки во конктинуитет, од година во година го „тресе“ светот на велосипедизмот, како со своите модели и иновации, така и на спортски план, во друмскиот и планинскиот велосипедизам, каде возачи во тимовите возејќи ги моделите на Бјанки победуваат неколкукратно на Светски првенства (пример: во друмски велосипедизам уште во 1953та година, а планински во 1991 година), Еворпски првенства, Олимпијади (пример: во планински велосипедизам во 1994 година), големи класици (пример: на Милано-Сан Ремо трката победа уште во 1914 година / повеќе од 15 победи во историјата), најголемите друмски трки (примери: на Џиро победа уште во 1911 година/ 8 победи во историјата; двајца возачи со победи на Џиро и Тур во иста година – Фаусто Копи и Марко Пантани...) итн, итн.

И денес, со пасија која не е стивната, Бјанки нуди пред се’ голема палета на модели – за сечии потреби и перформанси. Ви стоиме на располагање за совет околу избор на моделот кој би Ви бил потребен: info@outdoor.mk!

Одберете и Вие – Бјанки!
Одберете и Вие – повеќе од 130 години италијанска традиција и пасија во велосипедизмот!

Оцени го производот

Вашето име:


Коментар: Забелешка: HTML код не се парсира!

Оценка: Ниска оцена           Висока оцена

Внесете го кодот во полето подолу:Клучни зборови: bianchi spillo rubino deluxe